^ Do góry
facebook

GABINET KOSMETYCZNY "natura"

Tel.602 535 549, tel.895352092 ul.1 maja 13, I piętro

Włókniaki

włókniak miękki (fibroma molle)

Jest to nowotwór łagodny wywodzący się z elementów tkanki łącznej skóry właściwej. Występuje jako liczne lub pojedyncze uszypułowane guzki na powłokach szyji, klatki piersiowej, tułowia, w zgięciach stawowych (pachwiny, pachy). Wielkość waha się od 2 mm do 1cm. Zwykle są koloru cielistego lub brunatnego i nie towarzyszą im żadne dolegliwości. Często pacjenci zgłaszają się dopiero po ich naderwaniu lub zropieniu dającymi dolegliwości. Może wystepować gromadnie jako guzki w chorobie Recklinghausena wraz z nerwiakowłókniakami i nerwiakami. Często spotyka się włókniaki starcze, długie, nitkowate tzw. acrochordon (fibromate filiformes), występujące w średnim i starszym wieku, częściej u kobiet na szyi, karku i w okolicy pach.
Włókniaki zwykle nie wymagają leczenia. Jeżeli są przyczyną dyskomfortu pacjenta lub gdy dołączają się objawy podrażnienia, nadżerki lub inne nietypowe zmiany wówczas można go usunąć laserem CO2 lub chirurgicznie w znieczuleniu miejscowym.

włókniak twardy (fibroma durum, dermatofibroma, histiocytoma)

Uważa się, że jest on raczej wynikiem reakcji odczynowej z przerostem tkanki włóknistej niż prawdziwym nowotworem. Powstaje zazwyczaj w wyniku drobnych urazów, ukłuć skóry przez owady i zadrapań. Występuje najczęściej na skórze kończyn, na ich wyprostnej powierzchni, zwykle pojedynczo w postaci małego guzka o średnicy od 2 mm do 1 cm o zróżnicowanym zabarwieniu od czerwonego do brunatnego, o gładkiej lub szorstkiej powierzchni. Jest przesuwalny względem podłoża.
Zwykle nie wymagają leczenia. Jeżeli są przyczyną dyskomfortu pacjenta lub gdy dołączają się objawy podrażnienia, nadżerki lub inne nietypowe zmiany wówczas można go usunąć laserem CO2 lub chirurgicznie w znieczuleniu miejscowym.